Са производњом више од 1,5 милиона аутомобила, од чега се суфицит извози у различите земље, Исламска Република заузима 16. место у свету.
Са огромним резервама фосилних горива које поседује Исламска Република по резервама нафте заузима 4., и по залихама гаса 1. место у свету. Након победе исламске револуције земљу је напустио велики број страних стручњака, а контролу над нафтним инсталацијама су преузели ирански техничари како би одржавали њихов рад чак и током војних напада Садамовог режима.
Иако Иран извози значајну количину своје нафте, политика Исламске Републике није усмерена на извоз сирове нафте. Током протеклих 40 година уложени су многи напори за производњу сирових производа и њихов извоз. Због тога рафинерије производе продукте попут бензина, течног гаса, мазута итд.
Упркос нелегалним санкцијама и притисцима САД, ирански стручњаци су дали свој максимум како би Исламска Република постигла самосталност у производњи бензина, јер је дневна производња овог енергента достигла 90 милиона литара, а овај број ће се у блиској будућности повећати и на 100 милиона литара.
Петрохемија је још једна важна грана индустрије која сирову нафту и гас претвара у вредније и применљивије супстанце као што су пластика, полимер, вештачка вуна, памук и мноштво других производа. Петрохемијски производи у прошлости су износили 3 милиона тона годишње, док је та цифра достигла 60 милиона тона, од чега се половина извози. Стопа извоза петрохемијских производа износи 47 милијарди долара годишње.
Гас је још једна стратешка грана индустрија у Ирану. Исламска Република Иран поседује 18% резерви гаса, што је ставља на прво место на свету. Иран је имао значајна улагања у гасну индустрију и дневно црпи 800 милиона кубних метара гаса. Највеће налазиште гаса на свету је поље Јужни Парс које Иран дели заједно са Катаром. На њему се налази половина иранских и 8% светских залиха гаса.
Гасни кондензати су други производи који се добијају из гасних поља и у рафинеријама трансформишу у бензин, бензинско уље, керозин итд. Стопа иранског извоза кондензата износила је 30 хиљада милијарди долара годишње.
Гас у Ирану, такође, има важну примену у одржавање горива за скоро 30 електрана. Због његове велике економичности данас многе фабрике користе гас. Природни гас се извози у неке суседне, а постоје програми за извоз и у друге земље.
Током Пахлавијевог режима, само 51 хиљада кућа и зграда у 9 градова могло је да користи гас. Али, након исламске револуције, положене су гасне цеви за више од 14 милиона домаћинстава. Тако је 93% становништва покривено гасном мрежом. Људи сада могу да користе овај јефтин енергент код куће и у својим аутомобилима.