Иран у 2023: Наука, технологија и иновације у Ирану

Вести

45. годишњица Исламске револуције у Ирану

Ових дана Иран обележава четрдесет пету годишњицу победе Исламске револуције и слободе народа, која је названа благословеном декадом Фаџр. Благословени дани револуције подсећају на епоху народа који је трагао за слободом и духовношћу, народа који је својим устанком предвођеним великим и изузетним човеком из чисте лозе Посланика (с.а.в.), Имамом Хомеинијем, свету представио нови модел верске демократије и подигао барјак побожности, независности и слободе. Они су отворили нови хоризонт за свет и надахнули пробуђена срца…

Иран у 2023: Наука, технологија и иновације у Ирану

На почетку нове године углавном се сумирају утисци о минулој години и свему што је у њој учињено. Доносимо вам сажет преглед научних и технолошких успеха и остварених циљева у Ирану током 2023. године, као и иновација које су је обележиле.

Повећана улога жена у друштву

Неоспорна карактеристика исламске револуције било је огромно учешће ‎људи из свих друштвених слојева. Међутим, улога жена у овом погледу ‎била је посебно значајна и ефикасна. Уморне од понижења које је ‎наметнуо Шахов режим, жене су се укључиле у борбу против њега када су ‎чуле инспиративни позив имама Хомеинија. Након победе исламске ‎револуције, жене су све више учествовале у различитим областима живота ‎као што су политика, култура, економија, наука, књижевност, уметност и ‎спорт.‎ Жене су биле присутне у свим…

Образована радна снага

Научни и технолошки напредак није могућ без специјализоване и ‎способне радне снаге. Зато је Исламска Република од самог оснивања ‎започела процес побољшања квалитета образовања на свим нивоима. ‎Први корак у том правцу предузео је имам Хомеини, тиме што је прве ‎године од оснивања Исламске Републике наложио оснивање „Покрета за ‎описмењавање“. Као резултат ових активности, стопа писмености се са 47 ‎повећала на преко 90%.‎ Број школа и образовних центара такође се знатно повећао. Сада преко ‎‎14 милиона ученика у…

Развој рударства

Иран је јединствена земља по огромним резервама не само нафте и гаса, ‎већ и многих минерала и руда. Због тога је и сврстан у групу од три ‎најбогатије земље стекавши назив "рај од рудника".‎ У Ирану се налази седам процената укупних светских минерала чија ‎количина се процењује на 40 милијарди тона. Иран у том погледу спада у ‎ред 10 најбогатијих земаља на свету. Стручњаци сматрају да је до сада ‎истражено само 20% иранских рудника. ‎ Од 68 минерала који су присутни у Ирану могу се споменути бакар, цинк, ‎злато, угаљ…

Институт Ројан‎

Институт Ројан је јавна непрофитна организација повезана са ‎Академским центром за образовање, културу и истраживање (ACECR), коју ‎је 1991. године основао покојни др Саеид Каземи Аштијани као ‎истраживачки институт за репродуктивну биомедицину и лечење ‎неплодности. Министарство здравља је 1998. године одобрило рад ‎Института као истраживачког центра заснованог на раду са ћелијама. Сада ‎овај Институт делује као водећа организација за истраживање матичних ‎ћелија и једна од најбољих клиника за лечење неплодности. У њему је…

Tорањ Милад, четврти телекомуникацијски торањ у свету

Скупштина града Техерана је 1991. године започела пројекат изградње торња Милад и после две године прелиминарних радова, посао планирања је приведен крају. Извођење радова почело је 1997. године када је и конструкција добила свој назив "Милад" (рођење) поводом сто година од рођења имама Хомеинија. Прва фаза завршена је након једанаест година, 2008. године. Торањ "Милад" састоји се од пет главних делова - темеља, подножја, главног дела, антенског јарбола и куле. Торањ је тежак 161.000 тона, док основа има површину пет…

Невероватна самосталност у технологији и грађењу електричних централа

Производња електричне енергије из акумулационих залиха воде је компликован технолошки процес чијим знањем и технологијом располаже ограничени број компанија. Ипак, и поред услова изазваних неправедно уведеним санкцијама, ирански инжењери су успели да Ирану обезбеде самосталност у изградњи електричних централа, што је дало следеће резултате: 1. Производња више од 34.000 мегавата електричне енергије у свакој од производних јединица термоелектране, гасне и комбиноване електране, чиме је Иран заузео прво место у региону…

Иран је пета земља у свету у производњи скенирајућег тунелског микроскопа (STM)

Пројекат производње скенирајућег тунелског микроскопа започет је 2007. године, и након успеха у изради прототипа, уз подршку Савета за нанотехнолошке иновације Ирана, почела је истовремена израда 5 микроскопа. Након 3 године мукотрпног рада, у суботу 19. маја 2011. године, јавности је представљен први микроскоп под брендираним именом "НАМА". Нама-СТМ је напредни микроскоп за скенирање тунела који омогућава кориснику да снима слике са проводних на полупроводљиве површине попут метала или чак биолошких молекула попут ДНК…

Извештаји и белешке

Постери

Скорашњи чланци