44. годишњица Исламске револуције у Ирану

Вести

Повећана улога жена у друштву

Неоспорна карактеристика исламске револуције било је огромно учешће ‎људи из свих друштвених слојева. Међутим, улога жена у овом погледу ‎била је посебно значајна и ефикасна. Уморне од понижења које је ‎наметнуо Шахов режим, жене су се укључиле у борбу против њега када су ‎чуле инспиративни позив имама Хомеинија. Након победе исламске ‎револуције, жене су све више учествовале у различитим областима живота ‎као што су политика, култура, економија, наука, књижевност, уметност и ‎спорт.‎ Жене су биле присутне у свим…

Образована радна снага

Научни и технолошки напредак није могућ без специјализоване и ‎способне радне снаге. Зато је Исламска Република од самог оснивања ‎започела процес побољшања квалитета образовања на свим нивоима. ‎Први корак у том правцу предузео је имам Хомеини, тиме што је прве ‎године од оснивања Исламске Републике наложио оснивање „Покрета за ‎описмењавање“. Као резултат ових активности, стопа писмености се са 47 ‎повећала на преко 90%.‎ Број школа и образовних центара такође се знатно повећао. Сада преко ‎‎14 милиона ученика у…

Развој рударства

Иран је јединствена земља по огромним резервама не само нафте и гаса, ‎већ и многих минерала и руда. Због тога је и сврстан у групу од три ‎најбогатије земље стекавши назив "рај од рудника".‎ У Ирану се налази седам процената укупних светских минерала чија ‎количина се процењује на 40 милијарди тона. Иран у том погледу спада у ‎ред 10 најбогатијих земаља на свету. Стручњаци сматрају да је до сада ‎истражено само 20% иранских рудника. ‎ Од 68 минерала који су присутни у Ирану могу се споменути бакар, цинк, ‎злато, угаљ…

Институт Ројан‎

Институт Ројан је јавна непрофитна организација повезана са ‎Академским центром за образовање, културу и истраживање (ACECR), коју ‎је 1991. године основао покојни др Саеид Каземи Аштијани као ‎истраживачки институт за репродуктивну биомедицину и лечење ‎неплодности. Министарство здравља је 1998. године одобрило рад ‎Института као истраживачког центра заснованог на раду са ћелијама. Сада ‎овај Институт делује као водећа организација за истраживање матичних ‎ћелија и једна од најбољих клиника за лечење неплодности. У њему је…

Tорањ Милад, четврти телекомуникацијски торањ у свету

Скупштина града Техерана је 1991. године започела пројекат изградње торња Милад и после две године прелиминарних радова, посао планирања је приведен крају. Извођење радова почело је 1997. године када је и конструкција добила свој назив "Милад" (рођење) поводом сто година од рођења имама Хомеинија. Прва фаза завршена је након једанаест година, 2008. године. Торањ "Милад" састоји се од пет главних делова - темеља, подножја, главног дела, антенског јарбола и куле. Торањ је тежак 161.000 тона, док основа има површину пет…

Невероватна самосталност у технологији и грађењу електричних централа

Производња електричне енергије из акумулационих залиха воде је компликован технолошки процес чијим знањем и технологијом располаже ограничени број компанија. Ипак, и поред услова изазваних неправедно уведеним санкцијама, ирански инжењери су успели да Ирану обезбеде самосталност у изградњи електричних централа, што је дало следеће резултате: 1. Производња више од 34.000 мегавата електричне енергије у свакој од производних јединица термоелектране, гасне и комбиноване електране, чиме је Иран заузео прво место у региону…

Иран је пета земља у свету у производњи скенирајућег тунелског микроскопа (STM)

Пројекат производње скенирајућег тунелског микроскопа започет је 2007. године, и након успеха у изради прототипа, уз подршку Савета за нанотехнолошке иновације Ирана, почела је истовремена израда 5 микроскопа. Након 3 године мукотрпног рада, у суботу 19. маја 2011. године, јавности је представљен први микроскоп под брендираним именом "НАМА". Нама-СТМ је напредни микроскоп за скенирање тунела који омогућава кориснику да снима слике са проводних на полупроводљиве површине попут метала или чак биолошких молекула попут ДНК…

Лечење дијабетесног стопала иранским леком

Ангипарс је назив лека за дијабетичаре који се користи код чира на стопалу изазваног дијабетесом. Лек су произвели ирански стручњаци након дугог низа година истраживачког рада. Ово је први пут да су производи иранских истраживања развијени, а сада се код за дијабетес може променити на 57 и 88 процената. Лек је потпуно природан и базира се на жутом кокотцу (Melilotus Officinalis), спречава стварање едема и подстиче циркулацију крви и лимфе, користи се за све болести које су последица хронично слабог рада вена, попут ноћних…

Иран је девета земља у свету по производњи тешке воде

Производња тешке воде подразумева познавање једне од данас најкомпликованијих технологија и има примену у екологији, физици, лечењу тешких обољења, нуклеарној медицини, производњи изотопа за нуклеарно оружје и нуклеарним реакторима. Застаревањем истраживачког реактора у Техерану приступило се изградњи комплекса за производњу тешке воде за потребе нуклеарне централе Бу Шахр, као и у друге сврхе. Изградња овог комплекса на северозападу земље, код града Арака, којом су руководили домаћи стручњаци и инжењери, започета је…

Извештаји и белешке

Постери

Скорашњи чланци