Истраживач Универзитета Шахид Бехешти успео је да произведе флуоресцентне боје са различитим спектрима светлости за биолошку, медицинску и комерцијалну примену.
“Уз подршку одељења за фотонику Дирекције за науку и технологију, успели смо да произведемо флуоресцентне боје са различитим спектрима светлости и великим таласним дужинама“ изјавила је Зејнеб Багери. Напомињући да овај спектар садржи светлост која иде од зелене до црвене, Багери је додала: „Ове боје имају широк спектар примена, укључујући биолошку, и чак се користе за израду светлећих диода. Пројекат је јединствен по томе што смо у њему покушали да добијемо флуоресцентну таласну дужину црвене боје, а ове боје нам помажу да снимамо на већим дубинама ткива. С једне стране, то нам омогућава да рефлектујемо различите таласне дужине на ткиву, а с друге, због ниске токсичности боје, можемо снимити живо ткиво.
Овај производ је тренутно у лабораторијској фази. Флуоресцентне боје још увек нису произведене у Ирану, нити постоји њихов комерцијални узорак. Ове боје имају високе цене и сматрају се напредним материјалима, посебно ако имају специфичну примену. Пројекат ће имати примену у снимању ћелија и биолошких ткива, ткивном инжењерству, 3Д снимању и биосензорским програмима. Такође, ове боје се однедавно користе и у ЛЕД индустрији.